Jeigu radote papjautus ūkinius gyvūnus ir manote, kad kaltininkas gali būti vilkas, nedelsdami imkitės šių veiksmų:

  1. Susisiekite su savo seniūnija ar savivaldybe, praneškite apie įvykį, ir išsiaiškinkite žalos vertinimo bei kompensavimo tvarką:
    • Sužinokite, kada ir kas atvyks ištirti įvykio vietą bei nustatyti kaltininką. Būtinai išsiaiškinkite, ką galite ir ko negalite daryti įvykio vietoje iki to laiko. Jei vertintojai negali atvykti skubiai, galbūt jūsų paprašys nufotografuoti aplinką, pėdsakus, žaizdas, aukų kūnus – tai padaryti galite pasisiūlyti ir patys. Taip pat turėkite galvoje, kad ganykloje palikti kūnai gali suvilioti tuos pačius vilkus ar kitus plėšrūnus, todėl pasistenkite sutarti dėl skubios apžiūros arba dėl galimybės kūnus perkelti į saugią ir laukiniams žvėrims neprieinamą vietą.
    • Sužinokite, kokia yra jūsų savivaldybėje taikoma vilkų žalos kompensavimo tvarka. Ši tvarka kiekvienoje savivaldybėje gali būti skirtinga, todėl išsiaiškinkite, kokius turėsite atlikti veiksmus, užpildyti dokumentus bei kokios kompensacijos galite tikėtis. Šiuos dalykus greičiausiai galėsite sužinoti ir iš atvykusių žalos vertintojų arba vėliau nuvykę į seniūniją ar savivaldybę. Tačiau kuo anksčiau pradėsite domėtis, tuo greičiau viską atliksite ir galbūt greičiau gausite kompensaciją. Svarbu žinoti, kad nuo 2015 m. rudens kompensacijos gali būti mokamos tik jei taikytos pagrįstos apsaugos priemonės.
  2.  Imkitės skubių apsaugos priemonių:
    • Pašalinkite kūnus iš ganyklos. Kai tiktai jums leis žalos vertintojai, iškart pašalinkite aukų kūnus iš ganyklos, kad jais nesusiviliotų laukiniai žvėrys. Jokiu būdu nelaikykite jų iki utilizavimo bet kur, ypač ten, kur juos galėtų atrasti ir pasiekti vilkai. Kūnus sunaikinkite pagal galiojančių utilizavimo tvarką.
    • Jei turite daugiau gyvūnų, nepalikite jų neapsaugotų bent jau kelias artimiausias dienas. Atakos prieš jūsų gyvulius gali kartotis, todėl artimiausiu laiku nepalikite jų be priežiūros. Tamsiu paros metu ir blogu oru būtinai suginkite į tvartą arba į aptvarus, įrengtus ganykloje. Pritaikykite ir kitas greitai įrengiamas apsaugos priemones, tokias kaip vėliavėlių tvoros ir pan.
  3. Apsaugokite savo gyvulius ilgam laikui:
    • Išsiaiškinkite, ar teikiama parama apsaugos priemonių įrengimui. Savivaldybės turi teisę skirti dalį savo lėšų apsaugos priemonių nuo vilkų įrengimui. Būtinai išsiaiškinkite, ar tokios programos vykdomos jūsų savivaldybėje, kokie yra jų reikalavimai ir sąlygos.
    • Įsirenkite ilgalaikes apsaugos priemones. Pasidomėkite, įsivertinkite ir įsirenkite jums tinkamiausias bei prieinamiausias apsaugos priemones, kad ateityje išvengtumėte nuostolių.