Podhalės aviganis

Podhalės aviganis

Aprašas

Laiko patikrinti gyvulių sargai yra sarginiai šunys, kurie vilkų gyvenamose teritorijose naudojami ir šiandien. Šunys ypač populiarūs kalnuotuose regionuose, kur bandos nuolat juda ir neturi nuolatinių ganyklų. Specialios veislės, pvz., Podhalės aviganiai arba Turkmėnų Alabay aviganiai, veisiami ir Lietuvoje, yra pakankamai dideli ir stiprūs, kad apsaugotų bandą nuo plėšrūnų. Šie šunys save tapatina su banda ir gina ją nuo užpuolikų, taip pat lojimu perspėja žmones apie bandai iškilusią grėsmę.

Kokiems ūkiams tinka

Šunys netinka mažiems ūkiams, kadangi patys sargai yra dideli ir jiems reikia daug bei kokybiško maisto. Bandai saugoti verta įsigyti kelis (bent du) šunis – patiems šunims bus lengviau bei drąsiau atlikti savo darbą, taip pat net vienam iš jų sunegalavus gyvuliai neliks be apsaugos.

Efektyvumas 4stars

Teisingai paruošti sarginiai šunys yra labai patikima apsaugos priemonė. Pats šuns buvimo faktas, garsus lojimas ir drąsus elgesys plėšrūnų atžvilgiu gali būti pakankamas vilkus atbaidyti nuo saugomos bandos. Taip pat šie šunys nebijo stoti į tiesioginę kovą su plėšrūnu, jei iškyla toks poreikis.

Šuo bus geras sargas tik tuo atveju, jei bus teisingai augintas ir dresuotas. Šunį reikia nuo mažens auginti su banda, o ne su žmonėmis. Privalu formuoti neagresyvų ir prieraišų elgesį su banda, kurią saugos.

Labai svarbu, kad šunys būtų pakankamai šeriami. Išbadėję šunys ne tik prasčiau atliks savo darbą, bet gali sukelti labai rimtų problemų, jeigu ims maistui medžioti laukinius gyvūnus arba netgi savo bandos gyvulius.

Kaina 1star

Šunys yra nepigi priemonė. Perkant iš patikimų veisėjų, su kilmės dokumentais, kaina gali siekti 1000 EUR ir daugiau. Taip pat šunis reikės dresuoti, maitinti, rūpintis jų sveikata. Išlaikymo kaina priklauso nuo to, kuo šunys maitinami. Kai kurių ūkininkų teigimu, maitinant specialiu maistu šunims kaina siekia 30-50 EUR per mėnesį.

Priežiūros sudėtingumas 1star

Šuns įsigijimas ir teisingas paruošimas sargavimui pareikalaus nemažai laiko (gali reikėti iki dviejų metų) ir pastangų. Norint paruošti patikimą sargą, reikia specialių žinių apie teisingą šuns dresiravimą ir priežiūrą.

Šuo visų pirma yra gyvūnas, todėl juo reikės rūpintis ne mažiau, nei jo saugomais gyvuliais. Teks skirti nemažai dėmesio šuns fizinei ir sveikatos būklei.

Įsigijimo reikalavimai ir patarimai:

  • Rinktis bandas nuo plėšrūnų saugančių šunų veisles: Podhalės aviganiai, Alabajų aviganiai ir kt.
  • Rekomenduojama įsigyti bent du šuniukus, o jeigu banda didesnė – ir daugiau;
  • Šunys kartu su banda turi būti laikomi aptvare;
  • Geriausia įsigyti jaunus, apie 7–8 savaičių amžiaus, šuniukus;
  • Patartina įsigyti iš patikimų veisėjų, su kilmės dokumentais;
  • Rinktis šuniukus, kurių tėvai saugo gyvulių bandas;
  • Nuo mažens reikia auginti su banda, o ne su žmonėmis;
  • Formuoti neagresyvų ir prieraišų elgesį su banda, kurią saugos;
  • Dėl dresūros pasitarti su kitais šunis auginančiais ūkininkais.

Pavyzdžiai Lietuvoje

« Grįžti į visų apsaugos priemonių sąrašą

« Susipažinkite su priemonės aprašo strūktūra!4stars