Tvartas

Tvartas

Aprašas

Tvartas yra įprastas statinys, kurį aptiksime vos ne kiekvieno ūkininko sodyboje. Paprastai tvarte gyvuliai laikomi jautresniu periodu – žiemą arba kol dar yra labai maži ir silpni. Tačiau jei banda ganoma netoli nuo namų, parvedimas į tvartą nakčiai yra patikima apsaugos priemonė. Net kai nėra galimybės to daryti nuolat, apie parvedimą į tvartą verta pagalvoti padidintos rizikos metu, pvz., po ką tik kaimynystėje įvykusių gyvulių pjovimų. Ganant bandą toliau nuo namų galima įsirengti pašiūrę ganykloje. Svaru, kad vilkas negalėtų į ją papulti, o gyvuliai būtų suvaromi nakčiai ir esant blogam orui.

Kokiems ūkiams tinka

Tinkamiausias nedideliems ūkiams, kai gyvuliai ganomi šalia namų ir jie visi telpa tvarte arba ganykloje pastatytoje pašiūrėje.

Efektyvumas 4stars

Tvartas, pašiūrė – labai patikima apsaugos priemonė. Jei jis nėra kiauras ir jei gyvuliai uždaromi nakčiai ar esant blogam orui, jų saugumas beveik garantuotas.

Kaina 3stars

Paprastai tvartas jau yra, tačiau gali tekti jį aptvarkyti ar pritaikyti gyvulių laikymui. Statyti visiškai naują būtų brangu. Pašiūrė yra paprastesnis statinys, tačiau veiksminga bus tik tada, jei bus tvirta ir be plyšių ir angų, pro kurias vilkas galėtų įlįsti.

Priežiūros sudėtingumas 2stars

Tvarto / pašiūrės priežiūra paprasta ir niekuo nesiskiria nuo kitų ūkinių pastatų priežiūros. Tačiau jei anksčiau gyvuliai vasarą tvarte nebuvo laikomi, o dabar bus parvedami kasnakt ar dažnai, padaugės darbo tiek prižiūrint gyvulius, tiek patį tvartą.

Įrengimo reikalavimai ir patarimai:

  • Pastatas turi būti su sienomis ir stogu, neturi būti vilkui įveikiamų plyšių;
  • Pastatas turi būti su grindimis arba taikomos kitos priemonės, kad vilkas negalėtų prasikasti po siena (sienos įkastos į žemę apie 60 cm arba aplink pastatą visu perimetru 15-30 cm aukštyje ištempta elektrinė viela, kuria teka mažiausiai 3000 V srovė, arba aptvaro išorėje ant žemės pritvirtintas tinklinis apvadas);
  • Turi būti laikomasi gyvulių laikymo higienos normų.

« Grįžti į visų apsaugos priemonių sąrašą

« Susipažinkite su priemonės aprašo strūktūra!4stars